reklama

Necítiť sa ako vo vyhnanstve

O starobe sa popísalo veľa odborných článkov a kníh, veľa sa o nej rozpráva. Podľa môjho názoru sú slová sv. otca Františka azda najvýstižnejšie: „Starí ľudia by sa nemali cítiť ako vo vyhnanstve“. Z toho sa dá dedukovať, že sa to vzťahuje aj na osoby telesne alebo duševne handicapované

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V skutočnosti dôchodcovia slúžia ako bezplatný babysitting – strava, ubytovanie, starostlivosť. Ak už sú starí rodičia nepotrební, tak putujú do domova dôchodcov. V lepšom prípade rodičov dochová niektorý ich potomok, na ktorého rodič prevedie svoj podiel bytu, domu a potomok ho na oplátku dochová. Ďalší prípad je, že rodič už nemôže zo zdravotných dôvodov plniť funkciu babysittera, tak zväčšia ostane sám. A jeho potomok iba z akejsi povinnosti si príde rodiča pozrieť raz za uhorský rok. Pritom rodič sa smutne pozerá z okna alebo z bránky, aby nejaká tá návšteva prišla. Tretí prípad, ten najhorší, rodiča šupnú do Domova dôchodcov. Spravidla to takto funguje, až na výnimky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Rodina
Rodina 

Bolo trojgeneračné spolužitie našich predkov až tak solidárne a harmonické? Záviselo to od konkrétnej rodiny, aké v nej mali vzťahy, či si tam jednotliví členovia neliezli na nervy. Asi to až také idylické nebolo, keď počas socializmu začali stavať Domovy dôchodcov a starí rodičia v nich aj končili. Keby boli spolužitie skutočne také harmonické, tak by za socializmu boli tieto domovy prázdne. Síce je pravda, že už doba práce na poliach skončila a ľudia začali pracovať v továrňach, mestách, začali žiť v panelákoch. Zmenil sa proste životný štýl. Jednoznačne neviem povedať, či naplnenie domovov dôchodcov starými ľuďmi bolo spôsobené odsťahovaním sa rodín do miest a získaním práce (vyťaženosť), alebo skutočne deti vnímali starostlivosť o rodičov ako bremeno. Ktovie. V západnej Európe prebehlo „uskladňovanie“ starých ľudí do Domovoch dôchodcov trocha citlivejšie. Kým u nás mali, majú tzv. nemocničný charakter – po dvoch, troch na izbách, nemocničné postele. Tí ktorí majú väčší dôchodok si môžu dovoliť mať vlastnú izbu, tí si môžu dať vlastný nábytok. Ale aj tak bývanie v panelákoch nie je to pravé orechové.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Rakúsku, Švajčiarsku sú Domovy dôchodcov založené rodinnejšie. Dokonca chorý starý človek môže si dožiť svoj život doma za pomoci opatrovateľa. Štát tam prispieva na túto formu starostlivosti 700 e. A pritom 700 e je u nás priemerný zárobok. Je to dôkaz toho, ako za nimi zaostávame. Ani tam nie sú rodinné vzťahy idylické, sú ako u nás, zlé aj dobré. Závisí to od človeka. Ale u nás sú horšie v tom, že je zlá doba.

Starí ľudia a handicapovaní ľudia (mladší) sú u nás odsúvaní na vedľajšiu koľaj. Podnikateľom a politikom, ktorí majú veľkú moc a vplyv to bolo od roku 1989 od srdca jedno. Hľadia si iba svoje záujmy. Najhoršia je kombinácia chudoby, choroby a staroby. Tak asi naozaj sa netreba čudovať, že je toľko samovrážd, depresii, chorôb. A to sme národ kresťanský, kde je údajne 80 percent katolíkov. Aj mocných politikov, podnikateľov je mnoho katolíkov, mali by si preto zobrať slová pápeža Františka ku srdcu, aby sa starí ľudia necítili ako vo vyhnanstve.

Gabriela Závacká

Gabriela Závacká

Bloger 
  • Počet článkov:  196
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám ambíciu sa stáť spisovateľkou. Dúfam, že sa moje články budú zlepšovať, je na nich čo zlepšovať: gramatika, štylistika. Nikto učený z neba nespadol. Zoznam autorových rubrík:  spoločnosťNeférový štátSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu