reklama

2. Medzinárodná vedecká konferencia na tému „Mobbing a Bossing na pracovisku“.

Táto téma nie je veľmi atraktívna a svojou podstatou  zaujímavá pre média. Istý novinár poznamenal, že je to jedna z množstva konferencii, ktoré sa v Košiciach dejú, že nemá to praktické dôsledky na obyvateľov, že sa iba nesie v akademickom duchu. Pán novinár sa veľmi mýlil, téma „Mobbing a bossing“ má veľký dopad na nás obyvateľov, nanešťastie veľmi negatívne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Poslankyňa NR JUDr.Mária Ritomská pred rokom viedla prvú konferenciu v priestoroch v NR SR v Bratislave. O rok neskôr bolo na konferencii v Košiciach viac účastníkov. Mali prísť aj niektorí lokálni politici, ale konferencia a komunálne voľby sa prelínali. Odhadujem, že na konferencii na Právnickej fakulte v Košiciach sa zúčastnilo okolo 80 ľudí. Počas päťhodinovej besedy ľudia odchádzali a prichádzali a s obrovským záujmom si vypočuli prednášky k danej téme. Prednášku si nenechali ujsť ani študenti Právnickej fakulty. Myslím, že ich tam bolo okolo 15 študentov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na konferencii prednášala ako prvá JUDr. Ritomská – svoj prejav je zverejnený na Blog.sme.sk JUDr.Mária Ritomská. Potom prednášal ríšský poradca z Rakúska Manfred Hozaa, Anka Kampka z Nemecka a Doc. PhDr. Eva Morovicsová z Univerzity Komenského v Bratislave, Bibiána Trubáčová, štatutárka Občianskeho združenia Ester – pomáha týraným ženám, Juraj Chlebík – člen Občianskeho tribunálu. Veľmi pôsobivé bolo rozprávanie Bibiány Trubáčovej – rozprávala o ženách, ktoré sú týrané vlastnými manželmi. Rozprávala, že s pani JUDr. Ritomskou ,spolu intenzívne spolupracujú. Sama pani Trubáčová sa zamestnala vo výrobnom podniku, aby na vlastnej koži zažila, čo zažívajú zamestnanci pracujúci pre zahraničných investorov. Podmienky a pracovnú klímu, ktoré opisovala, boli ako pre otroka v otrokárskej spoločnosti, Slovensko je demokratický štát.. Tí, ktorí prví krát niečo z takých pomeroch na pracoviskách si vypočuli, boli doslova zdesení. Bohužiaľ toto sa deje na Slovensku ,položme si spolu otázku, prečo je takýto stav u nás na Slovensku, v demokratickom štáte.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potom nasledovali už kladné reakcie prítomných plné“ traumatických príbehov“. Záujem prítomných prekonal aj povinnú šiestu hodinu, podľa ktorej sme mali opustiť priestory Právnickej fakulty v Košiciach, ale chválabohu nás nik neprišiel upozorniť, aby sme opustili priestory. Beseda sa predlžila až do pol siedmej. Ešte aj na chodbe prítomní rozprávali svoje problémy pani JUDr.Ritomskej.

V diskusii sa zapojilo okolo desať prítomných účastníkov konferencie. Prvá rozprávala zamestnankyňa v školstve z Popradu. Počas svojej 30.ročnej školskej kariéry bola vyhlásená za „Ženu roka 2009“za jej pracovné výsledky.. Študenti a žiaci ju mali veľmi radi. Jej aktivity ocenila aj bývalá poslankyňa Europského parlamentu Zitka Pleštinská , keď bola na vernisáži jej žiakov. Mobbing zo strany riaditeľa a pedagogického kolektívu školy ju dohnal ku nútenej dočasnej pracovnej neschopnosti a výrazne jej podlomili jej zdravie. Poďakovanie tejto pani JUDr. Ritomskej bolo azda najdojímavejšie zo všetkých. Druhá pani, ktorá rozprávala bola prepustená (taktiež z Popradu, obe spolupracujú pre obete mobbingu s JUDr.Ritomskou). Bola odkázaná zamestnať sa v priemyselnom parku. Ani tam sa jej nedostalo veľmi pekného jednania zo strany šéfov. Zamestnávatelia vôbec nebrali ohľad, že niekto je chorý alebo má povinnosti ku svojej rodine. Pani má svoje vlastné OZ na podporu poškodených spotrebiteľov, ktorých poškodili napr. nebankovky, exekútori. Ďalší veľmi dôrazne rozprával pán, ktorého prepustili z USS v Košiciach, lebo odmietol prepustiť ľudí. Nechcel aby ho ľudia preklínali aj v hrobe. Ďalšia bola pani pracujúca v sociálnej oblasti, našťastie keď ju už mobbovali, mala už vek na to, aby odišla do dôchodku. Dodnes je aktívnou dobrovoľníčkou v OZ Práca a vzťahy. Skúsenosti tejto staršej pani sú veľmi pre OZ dôležité. Veľmi srdcervúce bolo rozprávanie mladej ženy, matky dvoch deti, ktoré jej zobral súd. Jej nešťastný príbeh bol spôsobený mafiánskymi praktikami jej manžela, riaditeľa školy a súdu. Osobná tragédia tejto ženy sa začala, keď sa vydala za nedobrého muža. Jej pracovná tragédia začala, keď v roku 2011 zavolala do rádia Lumen – UV hovory, kde jednou z hosti bola vtedy budúca poslankyňa NR SR JUDr. Ritomská. Upozornila na „šikanu“ svojich vlastných deti na škole, ktorú navštevovali. Odvtedy začal jej manžel a riaditeľ školy intrigovať proti nej. Vďaka vplyvným stykom so sudcami, jej odňali vlastné deti pod diagnózou, že je duševne chorá, že trpí paranojou a jej návštevy s deťmi sú pod dohľadom kurátorky a manžela. Tak to by určite psychicky položili nejednu matku, ktorej takto odnímu deti. Sám manžel tejto pani je gamblér a alkoholik. Ku rozprávaniu tejto pani sa pridala aj jej matka. Obe sa rozplakali, keď o tom rozprávali. Žiaľ nie je to dobrý obraz o našom demokratickom štáte.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spoločný menovateľom týchto tragických príbehov bol zlý zamestnávateľ, psychické a zdravotné problémy diskutérov a ich vďačnosť voči pani JUDr. Ritomskej.

Prastarým zlom, kde zahraničné firmy mobbujú svojich zamestnancov označil pán, ktorého som v krátkosti vyššie opísala USS Košice. Vtedy tam tento pán pracoval ako vysoko postavený zamestnanec v administratíve pána Rezéža ,opísal ako štedrého človeka, aj keď bol veľký podporovateľ Mečiara. Mal svoje veľké nedostatky, ale aspoň zdvihol robotníkom plat. Potom (2004) USS odkúpili Američania za štyri dní. Aby nemuseli škrtiť svojich ľudí v Detroite, tak začali škrtiť tých našich. Ako to ten pán z USS poznamenal, začala sa genocída na slovenských skúsených manažérov. Začali ich surovo prepúšťať. Veková múdrosť ustúpila mladej nerozvážnosti, pýche, narcizmu. Robotník v takýchto firmách začal mať menšiu hodnotu ako nejaký 1000 eurový izbový psík. Túto prax prevzali aj ďalší zahraniční investori. Pre niektorých robotníkov je práca chlebom, kde majú aspoň také podmienky, ktoré sa dajú zniesť. Môžu ísť ku lekárovi, svoju mzdu dostanú. Pre ďalších sa takéto firmy stali peklom na zemi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Konferencia JUDr. Ritomskej zapôsobila na Anku Kampku, ktorá sa chystá zorganizovať podobnú konferenciu v Nemecku. Pani JUDr. Ritomská poznamenala, že záujem o takéto konferencie stúpa z dôvodu, že obete toho zla sú odkázané na liečbu u psychiatrov a psychológov a ďalších odborných lekárov....žiaľ stávajú sa iným pričinením invalidnými občanmi tohto štátu.

„Puto, ktoré spojuje našu skutočnú rodinu a naše vzájomné vzťahy, je vo vzájomnej úcte a radosti našich životov.“

Fotky sú moje vlastné. Fotky autorky.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Gabriela Závacká

Gabriela Závacká

Bloger 
  • Počet článkov:  196
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám ambíciu sa stáť spisovateľkou. Dúfam, že sa moje články budú zlepšovať, je na nich čo zlepšovať: gramatika, štylistika. Nikto učený z neba nespadol. Zoznam autorových rubrík:  spoločnosťNeférový štátSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu